מסע אחר על מפלי ויקטוריה

מפלי ויקטוריה והפארק הלאומי הוונגה (Victoria Falls, Hwange National Park) 
יש שמות תואר מפוארים רבים לתאר בהם את האתר הראשון במעלה של זימבבווה, מפלי ויקטוריה, אבל נדמה שהמילה המדויקת ביותר תהיה "וואוו".

והרי המספרים: רוחבם של המפלים הוא 1.7 קילומטרים, גובהם בין 70 ל-108 מטר, ובדקה ממוצעת נשפכים בהם כמעט 550 מיליון ליטר של מים. המפלים והג'ונגלים המוריקים להפליא סביבם תחומים בפארק הלאומי מפלי ויקטוריה והזמבזי (Victoria Falls & Zambezi National Park), המורכב משני פארקים נפרדים – אחד בשטח של כ-23 קילומטר רבוע הכולל את המפלים, ושני בשטח של 573 קילומטר רבוע הכולל חלק מערוץ נהר זמבזי. המפלים הם החלק המפורסם ביותר של הזמבזי, הנהר הרביעי בגודלו ביבשת, באורך של כ-2,700 קילומטר. איש טרם ניסה לספור, אבל יש לשער שכמות הקליקים שמפיקות מצלמותיהם של המבקרים מסתכמת במספר מכובד בהחלט ועתיר ספרות. כשקרני השמש נמצאות בזווית הנכונה להפוך את רסס המפלים לקשת צבעונית, מוכפל רעש הקליקים, ובצדק.

המקומיים כינו את המפלים "Mosi-Oa-Tunya" – העשן הרועם. החוקר המפורסם ד"ר דיויד ליווינגסטון הגיע אליהם בנובמבר 1855 והעניק להם את שמם הנוכחי, על שם מלכת בריטניה.

המפלים שוכנים בצפון-מערב זימבבווה, על הגבול עם זמביה. על גבול השמורה נמצאת העיירה ויקטוריה פולס, הקרויה על שמם. בעיירה יש מבחר בתי מלון ברמות שונות ואתרי קמפינג. המקומיים אוהבים לכנות אותה "בירת האדרנלין של אפריקה", ואכן היא מציע שלל פעילויות ספורט אתגרי בסביבתה ובמפלים. למשל, קפיצת הבאנג'י הגבוהה ביותר בעולם, רפטינג מסעיר בערוץ בטוקה (Batoka Gorge, לא מומלץ בעונת הגשמים המסוכנת), ריחוף במיקרולייט מעל נוף המפלים עוצר הנשימה, טיסות הליקופטר ומטוסים קלים ועוד. פעילויות רגועות יותר המוצעות באזור כוללות סיורים מודרכים, מסלולי הליכה נהדרים ביערות הגשם בפארק, סיורים לאור ירח מלא, שיט ודיג. מסלול הליכה נהדר עובר לאורך נהר זמבזי ובו ניתן לפגוש חיות בר רבות, מהיפופוטמים ועד חזירי בר ותנינים. "חמשת הגדולים" – הכינוי האפריקאי לחמש בעלי החיים המבוקשים ביותר על ידי הציידים וגם על ידי הצלמים (אריה, באפאלו, קרנף, ברדלס ופיל) – מתגוררים אף הם בחלק הפארק של נהר זמבזי, אך אותם לעתים קשה יותר לאתר. יש מספר מסלולים לנסיעות ספארי לצפייה בבעלי החיים. בעיירה ויקטוריה פולס ניתן גם לבקר בכפר אמנים, הכולל בקתות מסורתיות, הופעות ריקוד ומוזיקה, וצפייה באומנים מקומיים בפעולה.

הצטיידו במעיל גשם בביקור במפלים, וכן כיסוי למצלמה מפני רסס המים התדיר. הגבול עם זמביה נמצא ממש ליד וגם הגבול לבוצוואנה קרוב, ועל כן ניתן לשלב את הביקור עם טיול בארצות אלו.

כשעה נסיעה דרומה ממפלי ויקטוריה על הכביש לבולוואיו (Bulawayo) ניצב הפארק הלאומי הוונגה, הפארק הוותיק והגדול ביותר בזימבבווה. הוא משתרע על שטח של 14,650 קילומטר רבוע – יותר מחצי שטחה של מדינה ישראל. בתחילת המאה ה-19 היה זה שטח ציד מלכותי של שבט הנדבלה, וב-1929 הוכרז האתר כפארק הלאומי הראשון במדינה. כמות בעלי החיים בו עצומה, וכוללת יותר ממאה מיני יונקים וכ-400 מיני בעלי כנף. אוכלוסיית הפילים בו היא מהגדולות ביותר בעולם. תוסיפו לכך את התשתית התיירותית הטובה במדינה ושפע לודג'ים ומקומות לינה, ותקבלו את המקום המוצלח ביותר בזימבבווה לטיול ספארי. העונה הטובה ביותר לטיול בהוונגה היא בחודשים ספטמבר-אוקטובר, זמן העונה היבשה, כאשר החיות מתרכזות ליד בורות המים. 

לכתבה המלאה ב מסע אחר